Joe Keho and Mike McLain share income on a 6:4 basis. They have capital balances of $90,000 and $70,000, respectively, when Linda Ronstadt is admitted to the partnership. Prepare journal entries to record the admission of Linda Ronstadt under each of the following assumptions:Investment of $100,000 cash for a 25% ownership interest with bonuses to the existing partners.
Investment of $36,000 cash for a 25% ownership with a bonus to the new partner.

Respuesta :

Answer:

A.

Joe’s Capital (existing partner) = $90,000

Mike’s Capital (existing partner) = $70,000

Profit-sharing ratio = 6:4

Admission of Linda (new partner) with bonus to existing partners:

$100,000 cash contributed for 25% share

So, implied value of partnership firm after admission = $100,000 / 25% = $400,000

However, actual value of partnership firm after admission will be = $90,000 + $70,000 + $100,000 = $260,000

Linda’s Capital in new partnership = 25% * $260,000 = $65,000

However, Linda is contributing $100,000

So, bonus accruing to existing partners = $100,000 - $65,000 = $35,000

Bonus to be split in profit sharing ratio

Bonus accruing to Joe = $35,000 * 6/10 = $21,000

Bonus accruing to Mike = $35,000 * 4/10 = $14,000

Joe'sCapital

$21,000

Mike'sCapital

$14,000

Lindia's Capital

$65,000

b. Admission of Linda (new partner) with bonus to the new partner:

$36,000 cash contributed for 25% share

So, implied value of partnership firm after admission = $36,000 / 25% = $144,000

However, actual value of partnership firm after admission will be = $90,000 + $70,000 + $36,000 = $196,000

Linda’s Capital in new partnership = $196,000 * 25% = $49,000

However, contribution by Linda= $36,000

So, bonus accruing to Linda = $49,000 - $36,000 = $13,000

Joe’s share in bonus to Linda = $13,000 * 6/10 = $7,800

Mike’s share = $13,000 * 4/10 = $5,200

Joe'sCapital

$7,800

Mike'sCapital

$5,200

Lindia's Capital

$49,000