Answer:
c. $28,000
Explanation:
The computation of value of the inventory is shown below:-
Product cost - Absorption Costing
Direct Materials = $10
Direct Labor = $6
Variable overhead
= $70,000 ÷10,000 units
= $7
Fixed overhead
= $120,000 ÷ 10,000 units
= $12
Total product cost per unit = $10 + $6 + $7 + $12
= $35
Value of inventory = Remain in inventory × Total product cost per unit
= 800 units × $35 per unit
= $28,000