An online retailer charges $30 for 12 cans of tennis balls. Which statements are correct? Mark all that apply
A
The cost of 150 cans of tennis balls is $350.
B
The cost of 100 cans of tennis balls is $250.
C
The cost of 120 cans of tennis balls is $300.
The cost of 180 cans of tennis balls is $500.
The cost of 200 cans of tennis balls is $550.
The cost of 250 cans of tennis balls is $625.​

Respuesta :

Answer:

The following statements are correct

The cost of 100 cans of tennis balls is $250

The cost of 120 cans of tennis balls is $300.

The cost of 250 cans of tennis balls is $625

Step-by-step explanation:

30/12 = 2.5 per can

100*2.5 = 250

120*2.5 = 300

250*2.5= 625