Respuesta :

[tex]\huge{ \boxed{ \tt{Solution:-}}}[/tex]

Given :

  • Cost of 5 bags of apples =$16.00
  • Cost of 4 bags of apples = $12.72

To Find :

  • Which is better deal ?

Now we solving it :

At the market :

[tex]\sf{ \because{Cost \: of \: 5 \: bags \: of \: apples = 16.00}} \\ \\ \sf{ \therefore {Cost \: of \: 1\: bag \: of \: apples = \dfrac{16.00}{5} = 3.20}}[/tex]

Cost of 1 bag of apples = $3.20

[tex]\rule {77}{1}[/tex]

At the orchard :

[tex]\sf{ \because{Cost \: of \: 4 \: bags \: of \: apples = 12.72}} \\ \\ \sf{ \therefore {Cost \: of \: 1\: bag \: of \: apples = \dfrac{12.72}{4} = 3.}}[/tex]

∴ Cost of 1 bag of apples = $3.18

[tex]\rule {77}{1}[/tex]

[tex]\bf {\therefore{The\:better\:deal\:is\:at\: the\: market.}}[/tex]

[tex]\rule {307}{2}[/tex]