A fast food restaurant had 4 boxes of chicken nuggets for $26.72. A competing restaurant had 3 boxes of chicken fingers for $19.95. Which food has a higher unit price?

Respuesta :

Answer:

The one selling chicken nuggets.

Step-by-step explanation:

If you just divide the price by the amount you can get the unit price.

26.72/4 = $6.68

19.95/3 = $6.65