Respuesta :

Answer:

$7.44

Step-by-step explanation:

$4.96/ 2= 2.48

$2.48 X 3 = 7.44

S1NGH

Answer:

$7.44

Step-by-step explanation:

We know that $4.96 is for 4 litres of ice cream and we want to work out the cost for 6 litres of ice cream but first we have to work out cost of 1 litre of ice cream

$4.96 = 4 litres

?          = 1 litres

4.96 ÷ 4 = 1.24

So it's $1.24 for 1 litre of ice cream. Now we need to work out how much for 6 litres

$1.24 = 1 litres

?         = 6 litres

1.24 × 6 = 7.44

So it's $7.44 for 6 litres of ice cream