Respuesta :
Answer:
a. Value of Ending inventory $ 22025
b. Profit= $ 10429
c. Amount Remitted to the Consignor $32454
Explanation:
Windsor Company
Goods Sent on Consignment 90 * $ 480= $ 43,200
Shipping Charges $ 850
Total $44050
Cost of One Freezer = $ 44050/ 90= $ 489.44
Cost of 45 Freezers= $22025
The ending inventory value is calculated by multiplying the unit costs with the units at hand.
a. Value of Ending inventory at the Hands of the Consignee = Units* Cost Price = 45 * $ 489.44= $ 22025
Sales by the Consignee 45* $ 780= $ 35100
b. Profit= Sales - (Cost + Expenses) = $ 35100- ($22025 + $2646)
= $ 10429
Profit is calculated by subtracting all the expenses and the cost from the sales
Installation Charges $330
Advertisement Costs $ 210
Commission (6% of 35100)= $2106
Total Expenses $2646
c. Amount Remitted to the Consignor = Sales - Expenses= ( $ 35100- $2646 )= $32454
Answer:
Windsor Company and Remmers Company
a) Inventory value of unsold units in consignee's hands:
Product cost = $480 per freezer
Freight cost = $9.44 per freezer
Total cost = $489.44 per freezer
Inventory = 45 freezers (90 - 45)
Inventory value = $489.44 x 45 = $22,024.80
b) Profit for the consignor for the sold units:
Sales = $35,100 (45 x $780)
Less Product cost - $22,024.80 (45 x $489.44)
Less Sales Commission = $2,106 (6% of $35,100)
Less Advertising = $210
Less Installation = $330
Profit = $10,429.20
c) Amount of cash to be remitted by the consignee:
Sales Proceeds = $35,100
Less Sales Commission = $2,106 (6% of $35,100)
Less Advertising = $210
Less Installation = $330
Amount to be remitted = $32,454
Explanation:
In consignment relationships, the goods under consignment belong to the the consignor until they are sold to a third party. While the consignee has physical possession, the ownership of the consigned goods belong to the consignor.
The closing inventory value must be included in the consignor's inventory and not in the consignee's.
The profit for the consignor represents the sales value less associated costs. The advertising cost is regarded as a period costs, hence, it was not apportioned between cost of sales and inventory.
Before the consignee can remit cash for items sold, she deducts her commission, including incidental costs incurred.