Respuesta :

Answer:

33

Step-by-step explanation:

Answer:

$2.06

Step-by-step explanation:

We want to find the unit price per pound. To do this, divide the price by the number of pounds.

price/pounds

The price is $8.25 for 4 pounds

8.25/4

2.0625

Round to the nearest cent or hundreth

2.06

So, the unit price per pound is about $2.06