Respuesta :

__________________________________

Hey!!!

Solution,

Cost of 36 toys=$ 20.52

Cost of 1 toy=20.52/36

=$0.57

Now,

Cost of 120 toys= 0.57*120

=$68.4

hope it helps

Good luck on your assignment

______________________________

Answer:

$68.4

Step-by-step explanation:

Let x represent the required cost.

Since the cost is directly proportional to the number of toys:

x : 20.52 = 120 : 36

i.e.     x/20.52 = 120/36

         x = [tex]\frac{120 * 20.52}{36}[/tex]

         x = 10 * 6.84

         x = 68.4

∴ The cost is $68.4.

Hope this helps!!