Answer:
$29.56
Explanation:
The computation of unit product cost is shown below:-
Unit product cost = (Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead) ÷ Number of units completed
= ($44,000 + (63 × $12) + ($12 × 630)) ÷ 2,000
= ($44,000 + $7,560 + $7,560) ÷ 2,000
= $59,120 ÷ 2,000
= $29.56
Therefore for computing the unit product cost we simply applied the above formula.