Answer:
a. Times Interest Earned (TIE) Ratio = 6.59 times
b. Return on invested capital (ROIC) = 10.48%
Explanation:
To estimate these, we have to first calculate the following:
Interest expenses = $200,000 * 11% = $22,000
Net income = Profit margin * Annual sales = 8% * $1,000,000 = $80,000
Income before tax = Net income / (1 - Average tax rate) = $80,000 / (1 - 35%) = 123,076.92
Tax = Income before tax * Tax rate = $123,076.92 * 35% = $43,076.92
Earning before interest and tax (EBIT) = Net income + Interest expenses + Tax = $80,000 + $22,000 + $43,076.92 = $145,076.92
Net operating profit after tax (NOPAT) = EBIT * (1 - Average tax rate) = $145,076.92 * (1 - 35%) = $94,300
Invested capital = Common stock + Interest-bearing debt outstanding = $200,000 + $700,000 = $900,000
a. What are its TIE ratio?
Times Interest Earned (TIE) Ratio = EBIT / Interest expenses = $145,076.92 / $22,000 = 6.59 times
This indicates that the income of the W.C. Pruett Corp. is 6.59 times greater than its annual interest expense.
b. What are its return on invested capital (ROIC)?
ROIC = NOPAT / Invested capital = $94,300 / $900,000 = 0.1048, or 10.48%