Respuesta :
Answer:
$4.76
Step-by-step explanation:
It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop and the deli sells it at a price that is 170% of the cost.
We have to find 170% of the cost of making each sandwich ($2.80):
170/100 * 2.80 = $4.76
The sandwich sells for $4.76