Respuesta :

Answer:
d) $47.60

Explanation:
Step 1 - Find out the cost per sandwich by dividing the cost of five sandwiches by five.

29.75 / 5 = 5.95

Each sandwich costs $5.95.

Step 2 - Find out how much eight sandwiches will cost by multiplying the cost of one sandwich by eight.

5.95 • 8 = 47.60

Eight sandwiches will cost $47.60.