Toilet rolls come in packs of 4 and 9
The 4 pack is priced at £2.04
The 9 pack is priced at £4.68
By calculating the price per toilet roll, determine which pack is better value . Show your working

Respuesta :

Answer:

4 pack priced at £2.04 is better value deal.

Step-by-step explanation:

The 4 pack is priced at £2.04

cost of one pack will be equal total price divided by no. of roll in one pack

cost of one pack will be  £2.04 /4 = £0.51

The 9 pack is priced at £4.68

cost of one pack will be  £4.68 /9 = £0.52

As price per toilet roll for  4 pack is  £0.51 which is less than

price per toilet roll for  9 pack which is  £0.52

4 pack priced at £2.04 is better value deal.

Answer:

4 pack priced at £2.04 is better value deal.

Step-by-step explanation: