decide which of the two given prices is the better deal and explain why. you can buy shampoo in a 5 ounce bottle for $4.89 or in a 15 ounce bottle for $10.29. what is the cost per ounce for each bottle

Respuesta :

Answer:

The 5 ounce bottle is $0.98 per ounce

The 15 ounce bottle is $0.69 per ounce

The 15 ounce bottle is a better deal because the cost per ounce is lower

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce for each bottle, divide the cost by how many ounces are in the bottle.

4.89 ÷ 5 = 0.978

10.29 ÷ 15 = 0.686

So, the 5 ounce bottle is $0.98 per ounce, while the 15 ounce bottle is $0.69 per ounce.

The 15 ounce bottle is a better deal because the price is lower per ounce.

Buying a 15 ounces bottle for $10.29 is the better deal because it's cheaper.

Since one can buy shampoo in a 5 ounce bottle for $4.89, the cost per ounce bottle will be:

= $4.89/5

= $0.978

Since one can buy a 15 ounces bottle for $10.29, the cost per ounce bottle will be:

= $10.29/15

= $0.686

Read related link on:

https://brainly.com/question/13568035