sunsetgoddess44 sunsetgoddess44 12-06-2020 Mathematics contestada PLEASE HELP! WILL MARK THE FIRST CORRECT ANSWER BRAINLIEST! If a grocer mixed 6 lb of candies costing $2 per pound and 4 lb of candies costing $1.5 per pound, what will the price of the mixture be? Let x be the price of the mixture.