Answer: I would use pennies. It is the lowest cost per unit of area.
The cost of the "penny carpet" would be about $ 5,319
Step-by-step explanation:
Each penny is 19.05mm or 1.905cm in diameter 100 centimeters per meter, so 100/1.905 = 52.493 pennies per meter in width, Squared to find number per square meter: 52.493² = 2755.5
The total area of the floor is 23 × 12 in the main area and 3×3 in the entrance,
184 m² + 9 m² = 193 m² . Multiplied by the cost per square meter, $27.56
Total cost: $5,919
The closest comparison would be the nickel. At 2.121 cm, it would take slightly fewer coins per m² , about 2223, but at $0.05 each, the cost per m² is about $111.15. The nickel carpet would cost 4 times as much as the penny carpet.