Respuesta :

Answer:

4+7x=32

7x=32-4

7x=28

x=4

Step-by-step explanation:

ilaila

Answer:

This is how I calculated it.

If the total is $912

And the equipment costs $612.

I did $912- 612= $300 (There's only $300 remaining after purchasing the equipment)

Each uniform costs $25

So I did $300:25= 12

The School purchased 12 uniforms.

Have a nice day.