Respuesta :

Answer:

$2 per pound = $0.125. per pound

Step-by-step explanation:

The unit of weight conversion from pound to ounce is given as follows;

1 pound weight  = 16 ounces weight

1 ounce weight = 1/16 pound weight

Therefore, whereby the cost of 1 pound weight of an item is two dollars, we have;

The cost of one ounce weight of the item will be the cost of 1 pound weight, divided by 16 and given as follows;

$2 per pound = $2/16 per pound  = $0.125. per pound

Therefore;

$2 per pound = $0.125. per pound.