Respuesta :
1000 g boxes costs £10.50
Cost of 200g in 1000g box = 10.50/5 = 2.10
200 g box costs £2.50
So, buying 1000g box gives better value for money
Hope this will help....
Answer: 1000g Bird Food gives the better value for money because when you muliply 2.5- pounds times 5 you get 12.50 pounds for 1000g but not in the case for 1000g for 10.50 pounds
Step-by-step explanation:
200g Bird Food - 2.50 pounds
1000g Bird Food - 10.50 pounds