Angela is shopping for pet supplies and needs to buy a kennel and several toys. At Paws R Us, she would pay $50.75 for the kennel and $3.75 for each pet toy. At Truth or Tail, she would pay $43.25 for the kennel and $5 for each pet toy. Write an inequality to represent t, the number of pet toys Angela would need to buy for Paws R Us to be the cheaper option.​

Respuesta :

Answer: t>6

Step-by-step explanation:

Amount to pay = Cost of kennel + (Cost per toy )x (Number of toys)

Let t = the number of pet toys Angela would need to buy for Paws R Us to be the cheaper option.​

Given, At Paws R Us, she would pay $50.75 for the kennel and $3.75 for each pet toy.

Amount to pay =  $(50.75 + 3.75t)

At Truth or Tail, she would pay $43.25 for the kennel and $5 for each pet toy.

Amount to pay =  $(43.25 + 5t)

According to the question , we have

50.75 + 3.75t < 43.25 + 5t

Subtract 3.75t from both sides

50.75+ 3.75t -3.75t   < 43.25 + 5t -3.75t

⇒ 50.75< 43.25 +1.25 t

Subtract  43.25 from both sides, we get

50.75 - 43.25 < 1.25 t

⇒  7.5< 1.25 t

Divide both sides by 1.25 we get

⇒   6<t

Hence, the required inequality to represent t, the number of pet toys Angela would need to buy for Paws R Us to be the cheaper option:

[tex]t>6[/tex] .