Respuesta :
Answer:
Yes, they can buy all the bags.
Step-by-step explanation:
Owen's parents need to buy 6 bags for $2.49 each.
So, we need to calculate the total price:
$2.49 * 6 = $14.94
Since the bags cost $14.94, and Owen's parents have $20.00, they have enough money to buy all 6 bags. 14.94 < 20.00
Hope this helps!
Answer:
They will have enough money to spend on 6 goodie bags
Step-by-step explanation:
First, you need to mutiply $2.49 × 6 and then you get 14.94
then you need to subtract $20.00 - 14.94 to get $5.06
so your answer should be, ¨Owen´s parents will have $5.06 left after spending $14.94 of their $20.00 on goodie bags¨