jamminjaz707 jamminjaz707 11-09-2020 Mathematics contestada a mixture of sugar and cinnamon is made to sell as a cooking product. Sugar costs $0.65/kg, and cinnamon costs $6.50/kg. How many kilograms of each (to the nearest tenth) should be mixed to form 27 kg of a mixed costing $1.30/kg?