jose bought 750 bags of peanuts for $375.00. He tends to sell each bag for 0.15 more than he paid. how much he change for each bag

Respuesta :

Answer:

$0.65

Step-by-step explanation:

Jose bought 750 bags for $375.00

 

 

 

Each bag cost $375/750= $0.50  

 

He  intends to sells them for $0.15 more

 

 

He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65

Answer:

cost of 750 bags =$375

cost of 1 bag = 375/75=5

he want 0.15 more for each

so he had to sell each bag in 5 +0.15=5.15

Step-by-step explanation: