I NEED HELP ASAP!!!

you pay 9.70 for 2.5 pounds of roasted peanuts. You buy 1.4 pounds of almonds for 8.55 per pound.

How much less do roasted peanuts cost per pound than almonds?

How much more do you spend on almonds than on roasted peanuts.

Respuesta :

$9.70 / 2.5lbs = $3.88 / pound of roasted peanuts.

$8.55 * 1.4lbs = $11.97 / 1.4 pounds of almonds

$8.55 - $3.88 = $4.67.

Roasted peanuts cost $4.67 less per pound than almonds.

$11.97 - $9.70 = $2.27

You spend $2.27 more on almonds than you do roasted peanuts.