Cantaloupes are on sale at four different stores. Which store offers the lowest unit rate for cantaloupes, in dollars per pound? Fresh Farm: $4.50 for 5lbs Fruit Garden: $1/5 for 1/3lb Mother Nature: $4 for 5 lbs Country Market: $0.85 per pound

Respuesta :

Given :

Fresh Farm: $4.50 for 5 lbs

Fruit Garden: $1/5 for 1/3 lb

Mother Nature: $4 for 5 lbs

Country Market: $0.85 per pound

To Find :

Which store offers the lowest unit rate for cantaloupes, in dollars per pound.

Solution :

Dollar per pound of each store :

Fresh Farm : 4.50/5 = $0.9 per pound

Fruit Garden: (1/5)/(1/3) = $0.6 per pound

Mother Nature: 4/5 = $0.8 per pound

Country Market: $0.85 per pound

From above we can see that Fruit Garden offers lowest unit rate.

Hence, this is the required solution.