11. A grocery store flyer this week included the sale price information shown below.
Sale Prices
Item
Price
Red Grapes
5 lbs for $5.50
Soft Drink 12-packs 3 for $9.99
Snack Mix Bag $1.50 each
Lunchmeat package $4.25 each
Susan needs to buy 5 lbs of grapes, six 12-packs of soft drinks, and 3 packages of
lunchmeat. How much will Susan spend on her items, not including tax?

11 A grocery store flyer this week included the sale price information shown below Sale Prices Item Price Red Grapes 5 lbs for 550 Soft Drink 12packs 3 for 999 class=