PLEASE SOMEONE HELP ME WILL MAKE YOU BRAINLEST
Andi buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She paid a total of $48. What is the cost per pound of the almonds and pistachios? Write and equation to solve.