A pack of pencils is on sale at Office Pro for $2.96. You
want to purchase 5 packs. Can you use mental math to
calculate the total cost before taxes? “Mental math" means
trying to do this without writing anything, and without
consulting a calculator. Be prepared to explain your
solution method.

Respuesta :

Answer:

Yes you can. Your answer is 14.80

Step-by-step explanation:

I would first do 5 times $3.00 which would equal $15.00. Then take the four cents that I added to make it 3 dollars and subtract it from $15. 0.04 times 5 equals 0.20. Then $15.00 minus 0.20 equals $14.80

The total cost of the 5 packs of pencils will be %14.8.

What is multiplication?

Multiplication is the general procedure in mathematics in which we multiply two or more numbers to each other to find a new multiplied number.

Multiplication gives us a resultant number that will be very big as compared to the number which is going to be multiplied if and only if the number which is going to be multiplied is more than one.

Given,

Cost of pack = $2.96

A number of pack purchases = 5 packs.

Total cost = Cost of pack × number of pack purchases

Total cost  = $2.96 × 5 ⇒ $14.8

Hence the total cost of the 5 packs will be around $14.8.

For more information about multiplication

brainly.com/question/14059007

#SPJ2