PLEASE HELP!!
Use the information to answer the question.
A store sells mugs. Each mug costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each mug by $1.75. Wen spends $28.20 on
5 mugs at the sale price
What was the price of I mug before the sale?