Answer:
6 goldfish = $4.50. You can buy 66 goldfish with $50
Step-by-step explanation:
We know that dozen is 12, so 12 goldfish would be $9. To find how much one goldfish costs we would divide 9 and 12. 9÷12 is 0.75. So one goldfish is $0.75.
To find 6 goldfish just multiply 0.75 to 6. 6 goldfish would be $4.50.
We know that 0.75 times 100 would be 75 so you can only buy less than 100 goldfishes. You can buy 66 goldfishes with $50.
If this helped, I would appreciate it if you marked me brainliest. Have a nice day!