Oj2
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00 what is the price in per ounce of strawberries

Respuesta :

Answer:

there is 16 oz in a pound

so if you divide 4.00 by 16 you get 0.25 a oz so if we do the inverse operation

0.25 x 16= 4.00

Step-by-step explanation:

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation

because if you count well. says he bought for a pound and it would be 0.25 every strawberry.

give the star if u understand<3