Respuesta :
Answer:
1.50
Step-by-step explanation:
You want to find how much more per hour Liz earned at the beach.
First, find the unit rate for each lifeguarding job.
At the pool, Liz earned $46.50 for 6 hours of lifeguarding.
$46.50÷6
6hours÷6
=
$7.75
1hour
At the beach, Liz earned $46.25 for 5 hours of lifeguarding.
$46.25÷5
5hours÷5
=
$9.25
1hour
Then, subtract the unit rates.
$9.25–$7.75=$1.50
Liz made $1.50 more per hour at the beach than she did at the pool.