contestada

The table shows the prices of some candy items at a store. Jake selected 1.6 pounds of Fruit Chews and 2.6 pounds of Jelly Beans. The sales tax for his purchase was $0.52.



.Item. .Price Per Pound.
.Fruit Chews. - $4.70
.Jelly Beans. - $2.35
.Chocolate. - $3.50


.If Jake had $25 to spend at the candy store, how much money did Jake have left after his purchase?

Respuesta :

Answer : 11.80$

Step-by-step explanation:

He spends 8.70$ on Fruit chews and..

4.50 $ on jelly beans

add them up then subtract them by the amount of money he already has

BRAINLIST ???

Answer:

He had 10.85 left

Step-by-step explanation:

Fruit chews 4.7 x 1.6 = 7.52

Jelly beans 2.35 x 2.6 = 6.11

7.52 + 6.11 + 0.52 = 14.15

25 - 14.15 = 10.85