A package of 2 fancy plastic hats costs $8. What is the unit price of a hat?

A.Each hat costs $2
B.Each hat costs $1
C.Each hat costs $4
D.Each hat costs $32
E.Each hat costs $8

Respuesta :

Each hat price cost $4

The unit price of the house is C. Please correct me if I'm wrong.

I think C because if you take the 2 fancy hats and divide it by 8, then you should get 4. It just so happens that four is one of the answers lol

Brainliest?