Mushrooms are healthy food for wild songbirds. Adam buys a 3.5 oz container of mealworms for $8.75. Marco buys a 3.75- oz container of mealworms for $9.75. ​Which container is a better buy?

Respuesta :

Answer:

Adam's container

Step-by-step explanation:

Given

Adam

[tex]Weight = 3.5\ oz[/tex]

[tex]Amount = \$8.75[/tex]

Macro

[tex]Weight = 3.75\ oz[/tex]

[tex]Amount = \$9.75[/tex]

Required

Determine the better buy

First, we need to determine the unit cost per oz of each

i.e.

[tex]Unit\ Cost = \frac{Amount}{Weight}[/tex]

For Adam:

[tex]Unit\ Cost = \frac{8.75}{3.5}[/tex]

[tex]Unit\ Cost = 2.5[/tex]

For Marco:

[tex]Unit\ Cost = \frac{9.75}{3.75}[/tex]

[tex]Unit\ Cost = 2.6[/tex]

The better buy of both is the one with the smaller unit cost.

Since 2.5 < 2.6, we can conclude that Adam's container is a better buy