Respuesta :

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

Cost of each pounds of banana = $0.80

Number of pounds of banana = 2 1/4 pounds

Total cost of banana = $0.80 × 2 1/4 pounds

= 0.80 × 9/4

= 0.80 × 2.25

= 1.8

Total cost of banana = $1.8

Cost of each pounds of strawberry = $1.10

Number of pounds of strawberry = 1 1/2 pounds

Total cost of strawberry = $1.10 × 1 1/2 pounds

= 1.10 × 3/2

= 1.10 × 1.5

= 1.65

Total cost of strawberry = $1.65

How much more did Megan spend on bananas than on strawberries?

Total cost of banana - Total cost of strawberry

= $1.8 - $1.65

= $0.15

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

Cost of each pounds of banana = $0.80

Number of pounds of banana = 2 1/4 pounds

Total cost of banana = $0.80 × 2 1/4 pounds

= 0.80 × 9/4

= 0.80 × 2.25

= 1.8

Total cost of banana = $1.8

Cost of each pounds of strawberry = $1.10

Number of pounds of strawberry = 1 1/2 pounds

Total cost of strawberry = $1.10 × 1 1/2 pounds

= 1.10 × 3/2

= 1.10 × 1.5

= 1.65

Total cost of strawberry = $1.65

How much more did Megan spend on bananas than on strawberries?

Total cost of banana - Total cost of strawberry

= $1.8 - $1.65

= $0.15