Answer:
1.
DR Note Receivable $1,431,725
CR Land $594,900
Gain on Disposal of land $314,990
Discount on Notes Receivable $521,835
Working
Gain on disposal = 909,890 - 594,900 = $314,990
Discount on Notes receivable = 1,431,725 - 909,890 = $521,835
2.
First find present value of the 8-year promissory note;
= 409,660 / ( 1 + 12%)⁸
= $165,454.80
Annual payment of 3% = 3% * 409,660 = $12,289.80
Paid every year for 8 years, the present value at 12% is;
= 12,289.80 * Present value interest factor for annuity, 12%, 8 years
= 12,289.80 * 4.9676
= $61,050.81
Present value of the note (revenue for services rendered) = 61,050.81 + 165,454.80 = $226,505.61
Discount on note receivable = 409,660 - 226,505.61 = $183,154.39
DR Notes Receivable $409,660
CR Service Revenue $226,505.61
Discount on Notes Receivable $183,154.39