altairr
contestada

A local donut shop sells a dozen donuts for $8.64 . At this rate , how much would 14 donuts cost ?

Respuesta :

Answer:

10.08

Step-by-step explanation:

8.64 divided by 12 is 0.72

then you multiply .72 by 14 and you get

10.08

10.08 is the answer. you simply divide the cost by the dozen which is 12, then you times it by the amount of donuts