You are at a fruit stand to get some fresh produce. You notice that the person in front of you gets 5
apples and 4 pears for 10 dollars. You get 5 apples and 5 pears for 11 dollars. Write a system of
equations that could be used to find the price of an apple and the price of a pear.

Respuesta :

Answer:

[tex]5A + 4P = 10[/tex]

[tex]5A + 5P = 11[/tex]

1 apple costs $1.2

1 pear costs $1

Step-by-step explanation:

Represent Apples with A and Pears with P

For the person in my front, the expression is:

[tex]5A + 4P = 10[/tex]

For me, the expression is

[tex]5A + 5P = 11[/tex]

Hence, the system of equation is:

[tex]5A + 4P = 10[/tex]

[tex]5A + 5P = 11[/tex]

Solving for the values of A and P.

Substract equation (2) from (1)

[tex]5A - 5A + 4P - 5P = 10 - 11[/tex]

[tex]-P = -1[/tex]

[tex]P = 1[/tex]

Hence, 1 pear costs $1

Substitute 1 for P in [tex]5A + 4P = 10[/tex]

[tex]5A + 4 * 1 = 10[/tex]

[tex]5A + 4 = 10[/tex]

[tex]5A = 10 - 4[/tex]

[tex]5A = 6[/tex]

[tex]A = \frac{6}{5}[/tex]

[tex]A = \$1.2[/tex]

Hence, 1 apple costs $1.2