At the candy shop, Ameenah sells chocolate covered raisins, c, for $1.50 per pound, and peanuts, p, for $1.20 per pound. Ameenah wants to make 20 pounds of a mixture of raisins and peanuts that sells for $1.35 a pound. How many pounds of each should she use?

Thanks! :)

Respuesta :

Answer:

10 pounds of raisins and 10 pounds of peanuts.

Step-by-step explanation:

Let c represent the pounds of chocolate covered raisins.

Let p represent the pounds of peanuts.

We know that the raisins cost $1.50 per pound and the peanuts cost $1.20 per pound.

Ameenah wants to make 20 pounds of a mixture of the raisins and peanuts that sells for 1.35 a pound. So, we can write the following expression:

[tex]1.5c+1.2p[/tex]

This represents the cost given c pounds of raisins and p pounds of peanuts.

Ameenah wants to combine c and p to make them 1.35 per pound. In other words, the expression must equal:

[tex]1.5c+1.2p=1.35(c+p)[/tex]

We also know that she wants to make 20 pounds. So, c plus p must total 20. Therefore:

[tex]c+p=20[/tex]

We now have the system of equations:

[tex]\left\{ \begin{array}{ll} 1.5c+1.2p=1.35(c+p) \\ c+p=20\end{array}[/tex]

First, since we know that c+p is 20, we can substitute that into the first equation.

Second, let's subtract p from both side for the second equation to isolate a variable. So:

[tex]c=20-p[/tex]

Let's now substitute this into the first equation:

[tex]1.5(20-p)+1.2p=1.35(20)[/tex]

Distribute:

[tex]30-1.5p+1.2p=27[/tex]

Combine like terms:

[tex]-0.3p+30=27[/tex]

Subtract 30 from both sides:

[tex]-0.3p=-3[/tex]

Divide both sides by -0.3. So, the amount of peanuts needed is:

[tex]p=10[/tex]

10 pounds of peanuts is needed.

This means that 20-10 or 10 pounds of raisins is needed.

16956

Answer:

10 pounds of both raisins and peanuts.

Step-by-step explanation: