rjrmm4 rjrmm4 12-11-2020 Mathematics contestada Which of the following is an example of a Unit Rate? A 10 pounds of apples cost $4. B Each marker costs $0.50. C Steve runs 3 miles in 20 minutes. D A half sub costs $2.50.