Several Friends meet at an ice cream parlor.They order 5 ice cream cones and 3 sundaes and pay a total of $27.30.The ice cream cones cost a total of $14.25.What is the cost of one sundae?

Respuesta :

Answer:

$4.35

Step-by-step explanation:

Answer:

the sundaes would have been $4.35 a peice! This is simple math i used a calculator! Dont waste your points! :)

Step-by-step explanation:

$27.30

- $14.25

________

13.05 Divided by 3 is = $4.35!