A package of ground beef costs 6.98 the price per pound is 1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth

Respuesta :

3 pounds are in the package.

If each pound of beef is cost $1.85, and the total price for the beef is $6.98, you can figure out how many pounds you bought by taking 6.98 and dividing it by 1.85.

6.98
------- = 3.7526881
1.86

Then you can round to get 3.75