Respuesta :
If the unit price is 9.5 cents (round to 0.10), then the $1.30 for 14 oz is cheaper:
1.30 ÷ 14 = 0.092 (round to 0.09)
1.30 ÷ 14 = 0.092 (round to 0.09)
Answer:
As compared to the unit price, the $1.30 price of the 14-ounce bottle = 0.885 cents
Step-by-step explanation:
Number of bottles in which the product is sold = 14
The bottles are priced at $1.30
So, 14 ounces are priced at $1.30
⇒ 1 ounce bottle will be priced at 0.09
Now, The product has a unit price of 9.5 cents per ounce
⇒ As compared to the unit price, the $1.30 price of the 14-ounce bottle = 0.09 × 9.5
Therefore, As compared to the unit price, the $1.30 price of the 14-ounce bottle = 0.885 cents