Respuesta :

lollol

Answer:

$49

Step-by-step explanation:

First, we need to figure out how much one sandwich costs.

28 / 4 = 7

One sandwich costs $7

Now we just need to add up 7 sandwiches at $7 each.

7 x 7 = 49

7 sandwiches cost $49

Answer:

Your answer would be 49.

Step-by-step explanation:

  1. Take 28/4.  Since $28 is for 4 sandwiches, you want to find the price of 1 sandwich.  28 divided by 4 is 7.
  2. Now you want to find the price for 7 sandwiches.  Take 7 x 7.  This will get 49.

Hope this helped!