Let x represents the price of each avocado and y represents the cost of each lime.
He bought 6 avocados and 3 limes for 11.55, hence:
6x + 3y = 11.55 (1)
He purchased 3 more avocados and 5 more limes for 7.00. Hence:
3x + 5y = 7 (2)
Solving equation 1 and 2 simultaneously gives:
x = $1.75, y = $0.35
The cost of each avocado is $1.75 while the cost of each lime is $0.35
Find out more at: https://brainly.com/question/16763389