Respuesta :

Answer:

5. 120 pages in 1 day

6. 16 inches in 1 hour

7. $10 for 1 gift

8. $4 for 1 gallon

Step-by-step explanation:

The unit rate is basically # per 1 thing

Answer:

5. 120 pages in 1 day.

6. 16 inches in 1 hour.

7. $10.00 for 1 gift.

8. $4.00 for one gallon.

Step-by-step explanation:

5. You have to divide the numbe of pages by the number of days so you divide 360 by 3 and get 120. So the answer is 120 pages in 1 day.

6. Same as the last one but this time you divide the number of inches by hours. 80 divided by 5 is 16. So your answer is 16 inches an hour.

7. You divide the $40.00 by the 4 gifts and get $10.00 a gift.

8. This time you divide the $20.00 by the 5 gallons and geet $4.00 per each gallon.

Hope this helped!