lordfarquad233 lordfarquad233 10-12-2020 Mathematics contestada The school store sells erasers for $0.35 each and pencils for $0.15 each. Anthony spent $2.80 to buy a total of 12 erasers and pencils. How many erasers did Anthony buy?