Statement: At a store, 3 bags of peanuts were sold for $18. Determine if each statement has the same unit rate as the original statement or a different unit rate. Click the box for each statement to indicate "Same unit rate" or "Different unit rate." Same unit rate Different unit rate A jar of jam sold at $25 for 5. Sandwiches sold at $20 for 3. Cups of fruit sold at $48 for 8. Ham sold at $12 for 2.